Soğutma Sistemleri

Bir maddenin veya ortamın sıcaklığını onu çevreleyen hacim sıcaklığının altına indirmek ve orada muhafaza etmek üzere ısının alınması işlemine soğutma denir. En basit ve eski soğutma şekli,soğuk yörelerde tabiatın meydana getirdiği buzlar muhafaza edilip bunları sıcak veya ısısı alınmak istenen yerlere konarak soğutma sağlanmasıdır.

 

Bilinen Başlıca Soğutma Sistemleri

Bilenen başlıca soğutma sistemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1-Buhar sıkıştırmalı mekanik soğutma sistemi
2-Absorbsiyonlu soğutma sistemi
3-Adsorbsiyonlu soğutma sistemi
4-Buhar-jet (ejektör) soğutma sistemi
5-Hava soğutma sistemi
6-Termoelektrik soğutma sistemi
7-Vortex tüpü
8-Paramagnetik soğutma
9-Siterling soğutma sistemi

 

KLİMA NEDİR?

 

 

İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara “klima” denir. Klima cihazları, herhangi bir ortamda uygun konfor şartları oluşturmak adına aşağıda belirtilen dört temel görevi yerine getirmek ile sorumludurlar:

1-Soğutma
2- Isıtma
3- Nem kontrolü
4- Havanın değişimi

 

Dünyaca kabul edilmiş araştırmalara göre, insanlar belli bir sıcaklık ve nem aralığında ve temiz havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu aralık “Konfor Bölgesi” olarak tanımlanmıştır (nem %60 ila %30, sıcaklık 20 ila 27 0C). Sıcaklığın gereğinden fazla veya az olmasının rahatsız edici olduğu açıktır. Nem düzeyinin az olmasının boğaz kuruluğu, gözlerde yanma gibi rahatsızlıklara yol açmasının yanında, fazla nem de terin buharlaşmamasına, bunaltıcı bir sıcaklık hissine ve uyku isteğine neden olur. Ayrıca ortamın havası temiz ve taze olmalıdır, toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilmesi ve insanın fark etmeyeceği hızda ama temiz havayı getirip kirli havayı götürecek hafif bir hava dolaşımı gereklidir.

 

KLİMA SİSTEMLERİNİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Klimaları sistem olarak ikiye ayırabiliriz:

1. Merkezi sistem klimalar
2. Bireysel sistem klimalar

 

1 - MERKEZİ SİSTEM KLİMALAR:

Bu tür klimalar daha çok büyük binaların iklimlendirilmesi için kullanılır. Bir kazan ve radyatörlerden oluşan bir kalorifer tesisatına benzetilebilir. Kazan yerine bir soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine de havalandırma kanalları/menfezleri ve/veya fancoil v.b. cihazlar bulunmaktadır. Merkezi sistem klimalar, büyük ofis, plaza, alış-veriş merkezi, otel, hastane, sinema, spor salonu vb. büyük binalar ve bazı endüstriyel tesisler için ideal sistemlerdir.

 

2 – BİREYSEL SİSTEM KLİMALAR:

Bireysel sistem klimaları 3 grupta toplayabiliriz:

 

a) Split tip klimalar
b) Paket tip klimalar
c) Pencere tipi klimalar
d) Portatif tip klimalar