Havalandırma Sistemleri

Ortamdaki kullanılmış havanın dışarı atılarak havanın temizleme işlemine havalandırma adı verilir. Havalandırma fanı çeşitleri çalışma prensiplerine göre aspiratör ve vantilatör olmak üzere ikiye ayrılır. iki sistemin de çalışma prensipleri birbirinden farklı olsa da temel mantığı havanın temizlenmesidir.

 

Havalandırma çeşitleri nelerdir ve havalandırma nasıl yapılır?

Ortamda koku bakımından yoğunlaşmış havayı temizlemek için üç çeşit havalandırma bulunur.

 

Lokal havalandırma sistemleri;

Lokal havalandırma sistemleri küçük çaplı ofis ve büroların havalandırılmasında kullanılır. Lokal havalandırma sistemlerinde kanal tesisatında ihtiyaç yoktur genellikle 220 volt akım ile çalışan, basit elektrik motorlu ve duvara asılabilen aspiratörler kullanılır. Lokal havalandırma sistemleri, havalandırma sistemleri arasında temizlenmesi bakımı ve onarımı en kolay olan sistemlerdir.

 

Merkezi havalandırma sistemleri;

Alışveriş merkezleri gibi insan yoğunluğunun çok fazla olduğu ortamlarda merkezi havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyulur. Lokal havalandırma sistemlerinden farklı olarak merkezi havalandırma sistemlerinde kanal tesisatına ihtiyaç vardır ve genellikle hücreli aspiratörler kullanılır. Merkezi havalandırma sistemleri gün boyunca çalıştığı için daha güçlü ve büyük bir yapıya sahiptir. Bakım ve onarım işlemleri diğer sistemlere göre biraz daha zahmetli olduğu için bu sistemlerinin montajı sırasında dikkatli davranılmalıdır.

 

Davlumbaz havalandırma sistemleri;

Halk arasında temel olarak bilinen havalandırma sistemleri bunlardır. restoranların mutfaklarında kullanılan davlumbazlar yanan ocakların ortama verdiği gazın dışarıya atılmasını sağlar. Bu sistemlerin asıl bulunma sebebi gaz kaçakları gibi durumlardan korunmak değil, kullanılmış yani yanık gazların ortamdan atılmasıdır.